Tennis: Kearsney College Tennis Tournament

0
597
Tennis - michaelhouse
Kearsney tennis team - Denekamp Fyvie Coningham Gevers East (missing Trevelean & Hawkey

wilson tennis

GAME, SET AND MATCH

Kearsney College in Botha’s Hill will host the country’s top tennis schools at its annual three-day invitation tournament this weekend (3-5 May).

The 28th Kearsney Tennis Tournament sees eight highly competitive tennis schools participating in what has become a highlight on the schools’ tennis calendar, with an exciting and high standard of tennis always evident from the country’s top junior players.

South Africa’s three top-seeded schools Paul Roos Gimnasium (Stellenbosch), Grey College (Bloemfontein) and Westville Boys’ High, will be joined by Afrikaanse Hoër Seunskool (Affies, in Pretoria), Pretoria Boys High, Rondebosch Boys (Cape Town), St David’s Marist Inanda (Johannesburg) and hosts Kearsney.

Kearsney’s 1st team will be captained by Keegan Gevers, together with Jason Denekamp, Angus Fyvie, Finn Coningham, Max East, Luke Trevelean and Chris Hawkey.

This prestigious tournament was started in 1996 by Kearsney’s MIC of tennis, Ant Willows, to showcase the strength of tennis amongst aspiring youngsters from schools across the country. He has also organised numerous international tennis tours and initiated the building of Kearsney’s tennis pavilion. His passion for tennis always evident, having played provincial and SA Veterans tennis himself, he has organized all 28 of Kearsney’s annual tennis tournaments.

He said Kearsney was grateful to Sportsmans Warehouse and Wilson, who continued to provide generous support for this tournament.

Schools play five matches with each consisting of six singles and three doubles matches, starting on Friday and ending on Sunday.  These round robin matches will yield a semi-final, final, play-off matches and an eventual winner.

Tennis Court Maintenance

FRIDAY MORNING
Group Sinner St David’s vs Kearsney
Paul Roos vs Affies
Group Alcaraz Grey College vs Rondebosch
Pretoria Boys vs Westville Boys
FRIDAY AFTERNOON
Group Sinner Kearsney vs Affies
Paul Roos vs St David’s
Group Alcaraz Westville Boys vs Grey College
Pretoria Boys vs Rondebosch
SATURDAY MORNING
Group Sinner St David’s vs Affies
Paul Roos vs Kearsney
Group Alcaraz Grey College vs Pretoria Boys
Westville Boys vs Rondebosch
SATURDAY AFTERNOON – PLAY-OFFS
Winner Sinner vs 2nd Alcaraz (A)
2nd Sinner vs Winner Alcaraz (B)
3rd Sinner vs 4th Alcaraz (C)
4th Sinner vs 3rd Alcaraz (D)
SUNDAY MORNING – FINALS AND PLAY-OFFS
Final: Winner A vs Winner B
3rd/4th: Loser A vs Loser B
5th/6th: Winner C vs Winner D

 

report sent from Sue Miles at working words

avis car sales

School Rugby Results