Fri11242017

Last updateTue, 06 Dec 2016 8am

   Join our newsletter here:      

BSN medical Leuko3272A78

Back You are here: Home Sports Hockey Eastern Cape Hockey: Five Countries Join SA Schools In CT Junior Hockey Festival
Wednesday, 10 July 2013 17:08

Hockey: Five Countries Join SA Schools In CT Junior Hockey Festival

Written by  Jonathan Cook


CHRIS Brothers, tournament director of the Under-18 Cape Town International Schools/Clubs Hockey Festival, announced Wednesday that boys' and girls' first teams from The Netherlands, Australia, England, Namibia and Zimbabwe will be joing South African schools at the popular festival, which starts in Cape Town next week.

 

"It's really exciting as we are celebrating the 10th anniversary of this event, which highlights some of the best junior talent on the international and local stage, and to have five countries with us in Cape Town next week is an indication of the prestige and popularity that this festival has earned over the last 10 years," said Brothers, the father of a former England and Great Britain goalkeeper who has always had the sport close to his heart.

With 38 boys' and girls' teams, the festival, which is headquartered at Hartleyvale Hockey Stadium in Observatory, Cape Town, is sure to provide the best in Under-18 girls' and boys' hockey.

Kennemer Lyceum are from Amsterdam in Holland, Bancroft School are from London, England, Como Secondary School are from Perth, Australia, the New South Wales Bushrangers are from Sydney, Australia, Chisipite School are from Harare, Zimbabwe, Pates Grammar are from Cheltenham, England, Windhoek Gymnasium and Windhoek High School are from Namibia.

They will join the Cape Town and Western Cape schools (see attached fixtures) as well as Pretoria Girls' High, Potchefstroom Gimnasium, Pearson from the Eastern Cape, and Outeniqua from the same province in battling it out for the five girls' trophies and the four boys' trophies, as well as the individual awards.

Both the boys' and girls' competitions see the teams play in four pools on Wednesday and Thursday next week, before the semi-finals and remaining cross-pool playoffs on Friday. Saturday is a rest day before the finals on Sunday next week.

Each team will play six matches in all.

The opening ceremony is at 4 pm next Tuesday at Hartleyvale Hockey Stadium.

Wednesday 17th July

   
             

Match

           

No

Time

Type

 

Venue

Fixture

Result

1

09h00

Boys

C

Hartleyvale A

Somerset College v Outeniqua HS

   -

2

09h00

Girls

C

Hartleyvale B

Pearson HS v Bloemhof GHS

    -

3

09h00

Girls

B

UCT

Pretoria GHS v Parel Vallei HS

   -

4

09h00

Boys

C

WPCC A

Kennemer Lyceum v Paarl BHS

   -

5

09h00

Boys

D

WPCC B

Paul Roos Gim v Parel Vallei HS

   -

6

09h00

Girls

A

Stellenberg HS

NSW Bushrangers v Stellenberg HS

   -

7

10h15

Girls

D

Hartleyvale A

Bancroft School v Windhoek Gim

   -

8

10h15

Girls

D

Hartleyvale B

Bellville HS v Paarl Gim

   -

9

10h15

Boys

D

UCT

Como Sec College v Hugenot HS

   -

10

10h15

Girls

A

WPCC A

Potchestroom Gim v Pinelands HS

   -

11

10h15

Boys

B

WPCC B

Windhoek Gim v Wynberg BHS

   -

12

10h15

Boys

A

Stellenberg HS

NSW Bushrangers v Stellenberg HS

   -

13

11h30

Girls

C

Hartleyvale A

Windhoek HS v Pearson HS

   -

14

11h30

Girls

B

UCT

Chisipite School v Parel Vallei HS

   -

15

11h30

Boys

C

WPCC A

Kennemer Lyceum v Pinelands hS

   -

16

11h30

Boys

D

WPCC B

Pearson HS v Parel Vallei HS

   -

17

11h30

Girls

A

Stellenberg HS

Stellenberg HS v Outeniqua HS

   -

18

12h45

Boys

C

Hartleyvale A

Somerset College v Paarl BHS

   -

19

12h45

Girls

D

Hartleyvale B

Windhoek Gim v Somerset College

   -

20

12h45

Girls

B

UCT

Pates Grammar v Rhenish GHS

   -

21

12h45

Boys

D

WPCC A

Paul Roos Gim v Hugenot HS

   -

22

12h45

Boys

B

Stellenberg HS

DF Malan HS v Paarl Gim

   -

23

14h00

Boys

A

Hartleyvale A

NSW Bushrangers v Rondebosch BHS

   -

24

14h00

Girls

C

Hartleyvale B

Como Sec College v St Cyprians School

   -

25

14h00

Boys

A

Stellenberg HS

Potchestroom Gim v Stellenberg HS

-

26

15h30

Girls

A

Hartleyvale A

NSW Bushrangers v Outeniqua HS

-

27

15h30

Boys

B

Hartleyvale B

Windhoek Gim v Paarl Gim

-

28

16h00

Girls

D

Stellenberg HS

Bancroft School v Somerset College

-

29

17h00

Girls

C

Hartleyvale A

Windhoek HS v St Cyprians School

-

30

17h00

Girls

B

Hartleyvale B

Chisipite School v Rhenish GHS

-